PHP ile İşlevleri Yazmak


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

PHP ile İşlevleri Yazmak

PHP ile İşlevleri Yazmak

PHP ile hazır olan işlevlerin yanı sıra, hazır olarak gelen işlevlerden yararlanarak kendi işlevlerimizi de kullanabiliriz. Bu iş normal bir programlama dilindeki işlev tanımlama işleminden pek farklı değildir. İşlev tanımlama işini bir örnek üzerinde anlatırsam daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

Ben hazırladığım sitelerde konu başlıklarını ve kategorileri vermek için çoğunlukla ana sayfamda oluşturduğum küçük tabloları kullanırım. Bu tablolar benim başlıklarım için bir çerçeve görevi görür.

<!-- Bu dosyayı fonk.php adı ile kaydedin --> <html> <head> <title>PHP ile işlev tanımlama</title> </head> <body bgcolor="#ffffff" text="#000000" link="#000000" alink="#000000" vlink="#000000"> <center> <? function tablo($baslik, $metin, $url) { echo "<table border='0' cellpadding='1' bgcolor='#000000' width='600'><tr><td> <table border='0' cellpadding='0' cellspacing='0' bgcolor='#334455' width='600'> <tr><td><font color='#ffffff'><b><li>$baslik</b></font></td></tr> <tr><td bgcolor='#eaeaea'> $metin<br><a href='$url'>$url</a></td> </tr></table></td></tr></table><br>\n"; } tablo("Linux İşletim Sistemi","Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir öğrenci tarafından geliştirildi. Daha ayrıntılı bilgi için...","http://www.belgeler.org/KiTAPLIK/archive-tlkg-lis.html"); tablo("PHP","Açık kaynak kodlu olarak dağıtılan PHP dinamik web sayfası tasarımı konusunda bir ıır açtı! PHP konusunda her türlü yardımı bulabileceğiniz PHP Manual gönüllüler tarafından birçok dile çevrildi.","http://www.php.org.tr"); ?> </body> </html>

Yukarıdaki PHP dosyası ile tablo adlı bir işlev tanımladım. Tanımladığım bu işleve her seferinde $baslik, $metin ve $url değişkenlerini gireceğimi belirttim. PHP yorumlayıcım tablo() işlevini yorumlarken daha önceden yazılmış function tablo () { .... } bölümünden yaralanır. Bu bölümde değişkenlerin adları yerine işlev adı ile daha sonradan verilen değerleri kullanır. Bu kullanım işi tanımlama sırasına göredir. Bu gibi işlevler sayesinde sayfanızda çok kullandığınız kalıpları sürekli yazmak zorunda kalmazsınız. Örneği kaydedip çalıştırırsanız daha iyi anlayacağınızı sanıyorum.

Buraya kadar PHP’ye bir giriş yaptım. Buradan sonra MySQL’e de bir giriş yapmayı ve daha sonra örneklerimi ve anlatımımı PHP+MySQL üzerinde devam ettirmeyi düşünüyorum.

Bir önceki yazımız olan PHP ile Dizin İşlemleri başlıklı makalemizde kod, Php ve story hakkında bilgiler verilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

What's Your Reaction?

Geeky Geeky
1
Geeky
Love Love
0
Love
Win Win
2
Win
CUTE CUTE
1
CUTE
Cry Cry
0
Cry
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
hate hate
0
hate
Angry Angry
0
Angry
Scary Scary
0
Scary
confused confused
0
confused
Yaaas
0
Yaaas
Fail Fail
0
Fail
fun fun
0
fun
Lol Lol
0
Lol
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
1
WTF

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP ile İşlevleri Yazmak

Giriş Yap

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifre Resetle

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Captcha!
Back to
Giriş Yap
Format Seçin
Kişisel Quiz
Seçimli Quiz
Anket
Hikaye
Liste
Açılan Liste
Sıralı Liste
Hatıra
Video
Ses
Resim