Php ile ekrana yazı yazma


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Php ile ekrana yazı yazma

PHP ile Ekrana Yazı Yazma

PHP konu başlığında verdiğim örnekte olduğu gibi ekrana yazı yazmak için dört değişik yol kullanırız (en azından ben o kadar biliyorum!)

printf(“Bu bir PHP dosyasıdır.<br>”); print(“Bu bir PHP dosyasıdır.<br>”); echo (“Bu bir PHP dosyasıdır.<br>”); echo “Bu bir PHP dosyasıdır.<br>”;

Yukarıdaki dört satırda ekrana “Bu bir PHP dosyasıdır.” yazacaktır. Dikkat ederseniz her komuttan sonra bir ;işareti kullanılıyor. Bu işareti kullanmamamız halinde php programı hata verecektir. Şimdi içinizde “Bu yazıyı HTML ile daha kısa bir kod kümesi ile yazmak mümkün!” diye düşünenler olacaktır (bende ilk başta öyle düşünmüştüm :-), fakat ilerde ekrana değişken ile gelen bilginin yazdırılmasını gördükten sonra sizde bu yazım şeklinin gereksiz olmadığını anlayacaksınız.

Aşağıdaki örnekte $deger adlı değişkene değer atayıp ekrana yazdırıyorum.

<?php /* Buralar yorum satırı*/ # Burası da tek satırlık yorum aralığı $değer = "Bu değişkenin değeri"; echo $değer; ?>

Bu dosyayı yazıp ilk.php diye kaydettikten sonra web istemcinizin adres satırına http://localhost/ilk.phpyazarsanız ekranda “Bu değişkenin değeri” yazısını göreceksiniz (Kullandığınız sunucunun ismi localhost ve ilk.php dosyasının da ana www dizininde olduğunu varsaydım).

PHP ile sadece metinsel işlemler değil, matematiksel işlemler de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için C programlama dilinde olduğu gibi toplama için +, çıkarma için -, çarpma için *, bölme için / ve kalan bulma için % sembolleri kullanılır.

İsterseniz birkaç örnek ile matematiksel işlemlere giriş yapalım.

<?php ########################### # Matematiksel İşlemler # # mat.php # ########################### # Değişkenler tanımlanıyor $a = 10; $b = 2; $c = 3; # Kullanılacak matematiksel işlevler tanımlanıyor $toplam = ($a + $b + $c); $carpim = ($a * $b * $c); $bolum = ($a / $b); $kalan = ($a % $c); # Çıktılar ekrana yazdırılıyor echo "Tanımlı değişkenlerin toplamı: <b>$toplam</b><br>\n"; echo "Tanımlı değişkenlerin çarpımı: <b>$carpim</b><br>\n"; echo "Birinci ve ikinci değişkenin bölmesi sonucu bölüm: <b>$bolum</b><br>\n"; echo "Birinci ve üçüncü değişkenin bölmesi sonucu kalan: <b>$kalan</b>"; ?>

Yukarıdaki örnek, programlama ile daha önce uğraşmamış birisi için biraz karışık olabilir. Önce değişkenlere değer atanır ve belirli işlevler kullanılarak bu değerler istenilen işlemlerden geçirilerek farklı bir sonuç elde edilir. Tıpkı matematikte kullanılan işlevler gibi, belirli işlemler istenilen değişken değerine uygulanır.

Yani, y = f(x, w, z) = x + w + z gibi, bizde y yerine $toplam diye bir değişken ve x, w ve z yerine $a, $b ve $c gibi değişkenler kullandık. Matematikte kullanılan işlevlerden tek farkı kullanılan değişken tiplerinin farklı olması ve matematiksel işlemler dışında da işlemlerin yapılabiliyor olmasıdır.

Bizim örneğimizde bazı matematiksel değerlerin toplamı, çarpımı ve bölümü alındı. Bu matematiksel işlemleri istenilen amaç doğrultusunda uzatıp karmaşıklaştırmak mümkün.

Yazdığımız PHP dosyasının HTML kaynak kodu

Tanımlı değişkenlerin toplamı: <b>15</b><br> Tanımlı değişkenlerin çarpımı: <b>60</b><br> Birinci ve ikinci değişkenin bölmesi sonucu bölüm: <b>5</b><br> Birinci ve üçüncü değişkenin bölmesi sonucu kalan: <b>1</b>

gibi düz HTML kodlarından ibaret olacaktır. Ziyaretçinin hiçbir şekilde bizim PHP kodlarımızı görme şansı yoktur. Kaynak kodundan kullandığımız \n karakteri HTML çıktımızda satırların tek bir satır gibi değil de alt alta yazılmış satırlar olarak oluşmasını sağladı. Bu gibi durumlarda kullanımı gerekli değilse de kullanımının gerekli olduğu durumlar kesinlikle vardır.

Birde bir önceki örneği dikkatli bir şekilde incelediyseniz orada değişkenin değerini verirken “ (tırnak işareti) kullanmama karşın son örnekte kullanmadım. Tırnak işareti kullanılmadığı zaman PHP değişkenimizin sayısal değer taşıyan bir değişken olduğunu anlayacaktır.

Diyelim ki elimizde iki tane metin bilgisi taşıyan değişken var. Bunlar $ad = "Fehmi Noyan" ve $soyad = "İSİ" olsun. Bu değişkenlerin değerlerini birleştirip tek bir değişkende saklamak mümkündür. Saklamak istediğimiz tek değişken $ad_soyad ise kullanmamız gereken komut kümesi

$ad_soyad = $ad . " " . $soyad;

gibi bir satırdır. Bu işlem için çok farklı birleştirme yolları olsa da bu kullanım birçok yerde işinizi görecektir.

Bir önceki yazımız olan Php’ye Giriş başlıklı makalemizde kod, Php ve story hakkında bilgiler verilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

What's Your Reaction?

Geeky Geeky
0
Geeky
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
CUTE CUTE
0
CUTE
Cry Cry
0
Cry
Dislike Dislike
1
Dislike
Like Like
0
Like
hate hate
0
hate
Angry Angry
0
Angry
Scary Scary
0
Scary
confused confused
0
confused
Yaaas
0
Yaaas
Fail Fail
0
Fail
fun fun
0
fun
Lol Lol
0
Lol
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Php ile ekrana yazı yazma

Giriş Yap

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifre Resetle

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Captcha!
Back to
Giriş Yap
Format Seçin
Kişisel Quiz
Seçimli Quiz
Anket
Hikaye
Liste
Açılan Liste
Sıralı Liste
Hatıra
Video
Ses
Resim